„Orkan” – maszyna wiatrowa Adama

7 grudnia 2019r. w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie- Koźlu odbyły się Eliminacje Regionalne „VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, w których po raz pierwszy wzięli udział uczniowie CKZiU Adam Bajorek oraz Łukasz Ploch z klasy 1 Pam.

Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.

Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem, rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Taką maszynę wykonał Adam Bajorek.

Turniej podzielony jest na dwa etapy: eliminacje regionalne i finał. W finale przewidziano start 50 drużyn (25 z kategorii szkoły podstawowe i 25 w kategorii szkoły ponadpodstawowe). Organizator przewidział rozegranie 8 eliminacji regionalnych w następujących lokalizacjach: Gdańsk, Ełk, Puławy, Końskie, Jarosław, Szczecin, Wrocław oraz Kędzierzyn-Koźle, w których wzięło udział w sumie 226 drużyn tylko ze szkół ponadpodstawowych.

Maszyna Adama była testowana w trzech konkurencjach.

  1. Konkurencja Największa moc” w maszynach wiatrowych polegała na pomiarze maksymalnej mocy na wale maszyny przy zmiennym obciążeniu.
  2. Konkurencja Obroty przy obciążonym wale maszyny” w maszynach wiatrowych polegała na pomiarze maksymalnej szybkości obrotowej przy obciążeniu maszyny stałym momentem obrotowym.
  3. Konkurencja Moment obrotowy przy zatrzymanym wale turbiny” maszyn wiatrowych polegała na pomiarze wartości momentu obrotowego przy zatrzymanym wale.

Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydowała o miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Punktacja w każdej z trzech konkurencji była jednakowa.

„Orkan” spisał się świetnie i choć nie zakwalifikował się do finału, w eliminacjach zajął 7 miejsce na 31 zgłoszonych drużyn, a w konkurencji „Moment obrotowy…” zajął 2 miejsce!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.turniejmaszyn.pl . Polecam i zachęcam uczniów do budowania swoich maszyn J

Adam wykazał się dużą wiedzą i umiejętnościami technicznymi budując „Orkana”. Mam nadzieję, że kolejną maszyną którą zbuduje, będzie maszyna wodna, którą będzie można sprawdzić w Turnieju Maszyn Wodnych, planowanym przez Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.

Gratuluję Adamowi i Łukaszowi sukcesu i życzę kolejnych sukcesów w przyszłości.

Składam serdeczne podziękowania mamie Adama, Pani Magdalenie Bajorek za poświęcony czas i zorganizowanie sobotniego wyjazdu do Kędzierzyna-Koźla.

 

Katarzyna Uchańska-Łukasik

Dostępność cyfrowa