Spotkanie z Tomaszem Sobania w SOK

Na zaproszenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury 16 września 2019, młodzież z naszej szkoły, miała okazję poznać Tomasza Sobanię, pisarza, biegacza, podróżnika.

Na spotkanie wybrali się, niewiele młodsi od autora, uczniowie klasy 1 Te . Pan Tomasz w zajmujący sposób opowiadał o swoich pasjach. Jako 11-latek zaczął pisać i dzięki upartemu dążeniu do celu wydał swoją pierwszą książkę „Speculo”, mając zaledwie 17 lat. A następnie powstał „Nowy świt”, książka która porusza klimaty apokaliptyczne. Jako zapalony biegacz przebiegł przez Polskę z Zakopanego do Gdyni, o czym napisał w kolejnym utworze „7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19-latka”. Zrobił to by pomóc chorej Dominice. Utwory można było zakupić po spotkaniu z autorem.

Młody, śląski pisarz przekonywał młodzież, że warto dążyć do realizacji swoich pasji i trzymać się dobrych, pozytywnych wartości. Przykładem jest jego marzenie o oderwaniu się od wszystkich szkolnych problemów, co zrealizował płynąc w rejs dookoła świata. Na „Darze Młodzieży” wypłynął z Gdyni w maju 2018 roku, by okrążyć glob. Tą przygodę rozpoczął od internetowego konkursu, w którym wziął udział i jako laureat, w nagrodę, poleciał za darmo na Światowe Dni Młodzieży do Panamy, a następnie popłynął w rejs na wybranym przez siebie odcinku trasy.

Tomasz Sobania zjednał sobie publiczność ciekawie opowiadając i prezentując swoją osobę. Ale co ważniejsze stanowi żywy przykład tego, że można żyć swoimi pasjami i cieszyć się z ich realizacji.

Dostępność cyfrowa