Matematyczne spotkanie w Olsztynie

Euklides to Międzynarodowy Konkurs Matematyczny, organizowany przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych. Konkurs umożliwia uczniom sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki przed obowiązkowym egzaminem maturalnym z matematyki.

W XX edycji Konkursu w etapie szkolnym wzięło udział ponad 2500 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 229 uczniów z 54 szkół w Polsce. Awans do finału uzyskało tylko 29 uczniów z Polski oraz 10 uczniów ze szkół z Litwy.

Wśród finalistów znalazł się Piotr Łazik z klasy III Technikum o profilu Mechatronicznym, który 13.06.2019r. wziął udział w etapie finałowym konkursu, który odbył się w tym roku
w Olsztynie.

Po trudach konkursowych uczestnicy wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie Olsztyna. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Planetarium, drugim co do wielkości w Polsce, gdzie poznaliśmy historię stolicy Warmii i Mazur. Po wirtualnym zwiedzeniu miasta wyruszyliśmy, by osobiście sprawdzić i doświadczyć… Doszliśmy do Bramy Górnej, zwanej Wysoką Bramą, jedną z trzech otaczających średniowieczny Olsztyn, odwiedziliśmy Mikołaja Kopernika, zobaczyliśmy Targ Rybny, zamek i jego mury. Posłuchaliśmy opowieści o dawnym Olsztynie przy makiecie miasta obok Starego Ratusza. Stojąc zaś koło Domu Gazety Olsztyńskiej mogliśmy podziwiać obecny Ratusz, oddany w 1915 roku. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną św. Jakuba Apostoła, perłę architektury gotyckiej, zbudowaną w II poł. XIV w. Spacer zakończyliśmy w Parku Centralnym.

14.06.2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Euklides oraz ogłoszenie laureatów
i finalistów konkursu. Piotrek po raz drugi został finalistą konkursu, czego mu serdecznie gratulujemy 🙂    

                                                                                                                                  Beata Klama