Pierwszoklasisto!

Co powinno wpływać na wybór szkoły średniej, na co powinieneś zwrócić uwagę i jak podejść do sprawy, aby wybrać jak najlepiej?

Jest wiele czynników wpływających na wybór szkoły, zawodu, który w przyszłości TY młody człowiek będziesz wykonywał. Głównym i podstawowym, wymienianym zarówno przez pedagogów, psychologów oraz doradców zawodowych czynnikiem wpływającym na wybór szkoły średniej, przyszłego zawodu są zainteresowania. Pamiętaj zawsze lepiej wykonujemy to, co lubimy, co nas zajmuje, pochłania.

Zainteresowania zarówno szkolne jak i pozaszkolne są wyznacznikiem, którym przede wszystkim powinniśmy się kierować wybierając dalszy etap kształcenia. Kolejną sprawą, nad którą musisz się zastanowić to TWOJE uzdolnienia, posiadane umiejętności i cechy osobowości. Powinieneś na tyle poznać siebie by wiedzieć, jakie są TWOJE pozytywne i negatywne cechy charakteru, czy jesteś systematyczny, dokładny, obowiązkowy, samodzielny?

Jaki masz typ temperamentu, jesteś:
melancholikiem (osobą bardzo uczuciową, wrażliwą, często przygnębioną), sangwinikiem (człowiekiem pogodnym, pozytywnie patrzącym na świat, zorganizowanym, opanowanym), cholerykiem (osobą łatwo się irytującą, wybuchową) czy też flegmatykiem ( człowiekiem spokojnym, powolnym, dokładnym, precyzyjnym)?

Galen wyróżnił te cztery zaznaczając, że nikt czystym typem nie jest, chodzi o to by rozpoznać w sobie temperament dominujący i tym właśnie się kierować. Musimy także pamiętać o takich czynnikach jak stan naszego zdrowia, możliwościach kształcenia oraz rynku pracy, który cały czas się zmienia warto, zatem dowiedzieć się o zawody przyszłości i uwzględnić je w swoich planach. Warto w ogóle pogłębiać swoją wiedzę o zawodach by utwierdzić się w przekonaniu o tym, co chce się rzeczywiście robić.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, z czym wiąże się wykonywanie określonego zawodu, wiedza na jego temat pomoże w świadomym decydowaniu o swojej przyszłości. Do tego musisz racjonalnie ocenić swoją sytuację szkolną analiza ocen z poszczególnych przedmiotów i tego, z czego po prostu czujesz się mocny i masz potwierdzenie, że jesteś dobry ułatwi wybór na przykład konkretnego profilu. Podstawą, o której także nie wolno zapomnieć są twoje wartości i cele życiowe.

To TY młody człowiek konstruujesz swoją ścieżkę życiową i zawodową.

Dostępność cyfrowa