I i II etap 54 Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego za nami!!!

Opolski Oddział PTF zaprosił wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi, a w szczególności fizyką, do udziału w 54 Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym, który nieprzerwanie od 53 lat realizowany jest przez Członków Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego i pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.

30 i 31 marca 2021r. odbył się I i II etap turnieju na platformie Moodle i MS Teams, w którym wzięli udział uczniowie CKZiU: Rafał Bieniek, Michael Woźnica i Piotr Wencki z  4 Tca, Szymon Neznal z 3 Ta oraz Jacek Gebauer, Maurycy Woźniak i Damian Woźnica z 2 Ta.

Tegoroczny Turniej organizowany był w nietypowych czasach. Z powodu pandemii nie można spotkać się bezpośrednio i wspólnie bawić się nauką. Zawody odbyły się w systemie zdalnym. Realizacja Turnieju była prowadzona na platformie MS Teams i Moodle. Finałowa rywalizacja będzie dostępna w sieci dla szerokiej publiczności.

 Aby wziąć udział w Turnieju, uczeń musiał się zarejestrować oraz wziąć udział w spotkaniu organizacyjnym i szkoleniowym przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań. Wszyscy uczestnicy otrzymali instrukcję poruszania się po platformie Moodle. Uczniowie CKZiU od dawna pracują na tej platformie, więc poruszanie się po niej oraz przesyłanie plików nie stanowiło dla nich większego problemu.

W I etapie, który odbył się 30 marca wzięło udział 97 uczniów z Opolszczyzny. Wieczorem tego dnia, ogłoszono listę uczestników II etapu. II etap odbył się 31 marca i wzięło w nim udział dwoje uczniów CKZiU, Jacek i Szymon. Aby móc wziąć udział w II etapie należało uzyskać min 12 punktów po rozwiązaniu testu w czasie 75 min, składającego się z 25 pytań. Ta sztuka udała się 62 uczniom. W II etapie trwającym 90 min należało wykonać 2 zadania rachunkowe z 4 zaproponowanych oraz 3 zadania opisowe z 6 zadań. Dwudziestu uczniów, którzy po I i II etapie uzyskają najwięcej punktów weźmie udział w półfinale Turnieju, który odbędzie się 22 kwietnia 2021r – również zdalnie. Czy Jacek i Szymon wezmą w nim udział? Tego dowiemy się po 15 kwietnia.

Składam serdeczne podziękowania uczniom, którzy wzięli udział w bardzo czasochłonnym i wymagającym Turnieju i gratuluję uzyskanych wyników. Cieszy mnie fakt, że pomimo sytuacji panującej w kraju i nauki zdalnej są uczniowie, którym się chce podejmować wyzwania i biorą udział w trudnych konkursach z fizyki.

 

Dziękuję i gratuluję!

 

Katarzyna Uchańska-Łukasik

 

Dostępność cyfrowa