Konkurs dla miłośników twórczości Nicholasa Sparksa

W dniach od 4 do 27 listopada  2020 r. odbył się w CKZiU konkurs dla miłośników twórczości Nicholasa Sparksa. Taki konkurs odbył się w naszej szkole po raz pierwszy i w związku z tym, że  był to czas, gdy nauka  odbywała się zdalnie, konkurs też został przeprowadzony w formie online.

Konkurs został przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy i dedykowany jest uczniom, którzy są zainteresowani twórczością autora. Nicholas Sparks pisze książki obyczajowe o miłości, przyjaźni, o ważnych sprawach. Potrafi tak pięknie opowiedzieć o uczuciach, które są dla nas w życiu niezwykle istotne. Byłyśmy ciekawe czy w naszej szkole znajdą się  uczniowie, którzy znają twórczość autora. Okazało się, że twórczość pisarza jest bliska naszej młodzieży. Pytania były trudne i szczegółowe, ale uczestnicy konkursu świetnie sobie z nimi poradzili i pokazali, że znają utwory pisarza i nie boją się wyzwań czytelniczych. Konkurs pokazał, że w naszej szkole książki Sparksa czytają nie tylko dziewczęta. Wzięli w nim udział także chłopcy, co było dla nauczycieli bibliotekarzy sporym zaskoczeniem. Do konkursu przystąpiło 35  uczniów z   16 klas – 27 dziewcząt i 8 chłopców (1Te – 4, 1tml – 1, 1Tcg – 1, 1Tl – 3, 2bw2 – 1, 2Pgt – 2, 2Tl – 2, 2Pe – 4, 2Trm – 1, 3Teb – 3, 3Tg – 3, 3tmt – 1, 3Tsc – 3, 4Tg – 1, 4Trt -1, 4Tl – 4). Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany, a wypowiedzi na temat ulubionych książek autora mogą zachęcić innych do rozpoczęcia przygody z twórczością Sparksa. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom za poświęcony czas, gratulujemy wiedzy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.

Na koniec przytaczamy  kilka wypowiedzi uczestników konkursu na temat ulubionych książek autora.

„Chciałbym polecić książkę Nicholasa Sparksa pt. ”Ostatnia Piosenka”, ponieważ jest to opowieść o miłości, stracie bliskiej osoby i drugich szansach. Pokazuje bardzo ważną wartość, którą coraz rzadziej można spotkać, czyli miłość i szacunek do rodzica. Książka ta wiele mnie nauczyła i zmieniła mój światopogląd. W tej opowieści jest pokazana trudna relacja między rozwiedzionym ojcem a dorastającą córką. Ponowne nawiązanie kontaktu ze zbuntowaną dziewczyną nie jest łatwe. Ojciec postanawia wykorzystać jedyną rzecz, która nadal ich łączy- muzykę.”(D.F.)

„Moją ukochaną powieścią Nicholasa Sparksa jest „Najdłuższa podróż”. Opowieść o dwóch różnych historiach miłosnych,  z których jedna działa się kiedyś a druga  teraz. Jest również pokazane z jakimi trudnościami musieli się zmagać i to jak poróżniały ich, z jak różnych światów byli. Doskonale pokazuje to historia Sophii i Luke’a – on kowboj ujeżdżający byki i prowadzący ranczo a ona studentka historii sztuki, pracująca na Manhattanie i kochająca sztukę, tak różne światy a taką miłością się darzyły.” (Z. G.)

„ Chciałabym polecić książkę „Ostatnia Piosenka” ponieważ czytałam tę książkę nie raz jak również oglądałam film wiele razy i za każdym razem płakałam, gdyż wzrusza mnie ta historia, ponieważ jest bardzo życiowa i opisuje problemy które mogą spotkać każdego z nas. Książka uczy jak wybaczać i jak uczyć się miłości. Mówi o tym żeby zawsze żyć w zgodzie i nie gniewać się na innych ponieważ nigdy nie wiemy co nas może spotkać i gdy np. ktoś umrze to możemy się obwiniać o to, że nigdy się z tą osobą już nie pogodzimy. Lepiej wybaczyć późnie,j niż wcale.” (K.S.)

„Na razie przeczytałem tylko „Ostatnią piosenkę”, „Wciąż ją kocham” , „Jesienną miłość” i „Ostatnią piosenkę”. Teraz jestem w trakcie czytania „Na ratunek”. Dotychczas moją ulubioną jest „Ostatnia piosenka”. Zawsze płaczę czytając te książki i często do nich wracam, może też ze względu na to, że podobne rzeczy przytrafiły mi się w życiu.” (B.T.)

”Trzy tygodnie z moim bratem” to książka którą polecam innym, bo to powieść , która śmieszy i wzrusza jednocześnie. To powieść, która jest zupełnie inna niż pozostałe napisane przez Nicholasa Sparksa. Zawiera elementy autobiograficzne. To jedna z tych książek do których chce się wracać, bo czyta się ją z dużą przyjemnością.” (F.S.)

„Bardzo podobała mi się książka „ Prawdziwy cud”. Jest to książka obyczajowa. Pomimo że nie za bardzo lubię czytać książki, ta była niesamowicie wciągająca i polecam ją wszystkim. Obejrzałam też film, który też polecam. Cała twórczość Nicholasa Sparksa powoli zaczyna mnie wciągać i zaczynam czytać coraz więcej….” (Z.N.)

„Chciałabym polecić książkę „Pamiętnik”, ponieważ podbił serca milionów czytelników na całym świecie. Książka jest romantyczna do granic możliwości, ale  zawiera  także dużo wspaniałych przesłań dotyczących nie tylko miłości, lecz i szacunku.”(L.G.)

 

Dostępność cyfrowa