Tydzień Książek Zakazanych w bibliotece

Druga odsłona Tygodnia Książek Zakazanych ruszyła 23 września i trwała do 27 września 2019 roku. Akcja w naszej szkole, wzorowana na światowej kampanii zorganizowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, miała na celu zwrócenie uwagi na problem cenzury we współczesnym świecie.

W inicjatywie wzięły udział m. in. klasy 2tl, 2 aw1, 3tl, 4tlt, 1trm, 2tsc, 1Pcr, 4 tcw, 4 tce, 1 tl, 2 tg, 1 ta, 1bw2, 1w2. Oprócz zapoznania się z książkami, które trafiły na „czarną listę” młodzież mogła wziąć udział w zabawie „ZgadujZgadula”, która polegała na odgadnięciu, który tytuł trafił na indeks ksiąg zakazanych oraz wysunąć własną propozycję lektur, które powinny być zakazane. W minisondażu wypowiedziało się 31 osób. Na listę naszej młodzieży trafiły: Moja córka komunistka, Matematyka – podręcznik, Biblia x 5, Gazeta Wyborcza, Krzyżacy x 3, Muminki, Mały książę, Dziady x 4, 50 twarzy Graya, Zemsta, Balladyna, Król Edyp, Romeo i Julia, Lalka, Pan Tadeusz, Moralność pani Dulskiej, To S. Kinga, Manifest komunistyczny wg Stalina, W pustyni i w puszczy, Transformers, Pinokio, Kubuś puchatek, Bambi, Harry Potter.

Na koniec warto dodać, że jedna z osób biorących udział w sondażu zamiast tytułu napisała: „Nie powinno być książek zakazanych, każdy powinien mieć dostęp do jakiejkolwiek lektury. Ludzie zakazują czegoś, żeby kontrolować słabych i podatnych na sugestię…” Można odebrać to jako podsumowanie akcji uświadamiania społeczeństwa.

Dostępność cyfrowa