Obóz naukowy w Przysietnicy

Piotr Łazik, uczeń klasy 4 Tam CKZiU, w ostatnich dniach sierpnia uczestniczył w obozie naukowym w Przysietnicy k. Brzozowa  na Podkarpaciu, w ramach  projektu Akademia Astronomii i Fizyki finansowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Uczestnikami obozu była 40-sto osobowa grupa uczniów opolskich szkół oraz ukraińska grupa uczniów z Odessy.

Młodzież, jako pomysłodawca projektu określiła jego główny cel, tj. poszerzenie wiedzy z zakresu astronomii i astrofotografii oraz świadomości energetycznej i fizyki. Zaproponowane zajęcia obejmowały warsztaty, obserwacje optyczne, wykłady oraz zajęcia w terenie. Uczniowie między innymi: mierzyli promieniowanie jonizujące z wykorzystaniem liczników Geigera, odbyli zajęcia z obsługi bezzałogowych statków powietrznych – dronów, spotkali się z dr Bogdanem Wszołkiem, astronomem i właścicielem prywatnego obserwatorium Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, zwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie wraz z wystawą szkła uranowego,  wykonywali badanie astronomiczne gwiazd zmiennych i innych obiektów astronomicznych wspólnie z grupą ukraińską, odbyli przejazd wielką pętlą bieszczadzką dokonując pomiarów promieniowania i poznali działanie zapory wodnej w Solinie, zwiedzili Rzeszów oraz spotkali się z mieszkańcami Brzozowa i przedstawili im wyniki swoich badań. W trakcie 10 dniowego wyjazdu uczestnicy połączyli rozwijanie swoich pasji naukowych z rekreacją i wypoczynkiem.

Program obozu był bardzo ciekawy, a niewątpliwą atrakcją była możliwość poznania rówieśników z Ukrainy i wymiana doświadczeń, zdobycie wiadomości wykraczających poza treści zajęć w szkole oraz poznanie pięknych zakątków Polski.

Wyjazd całkowicie był finansowany z funduszy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu  Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży.

Serdecznie dziękujemy dr Katarzynie Książek, starszemu wykładowcy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, za zaproszenie Piotra do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 

Katarzyna Uchańska-Łukasik

 

{joomplucat:15 limit=40|columns=4}

Dostępność cyfrowa