Na opolskim szlaku…

15.03.201 uczniowie klasy 2 Tse poznawali piękno i historię katedry opolskiej – Matki wszystkich świątyń naszej diecezji. Jej początki sięgają roku 1024 kiedy to Biskup Wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża, wtedy też miasto zmieniło herb: do piastowskiego orła dodano połowę krzyża.

Bardzo ciekawą historię kościoła katedralnego przedstawił nam Ks. Jakub, obecny wikary. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wejścia głównego, bo to właśnie tam mogliśmy zobaczyliśmy spiżowe drzwi przedstawiające dzieje zbawienia oraz ważniejsze wydarzenia z Historii Ziemi Opolskiej. Podziwiając piękno odnowionej części kościoła katedralnego podziwialiśmy bogactwo jakie odkrywają niemal każdego dnia renowatorzy. Naszą podróż po katedrze zakończyliśmy w miejscu z którym bardzo mocno związany był Święty Jan Paweł II. Zatrzymaliśmy się przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Opolskiej, który w dniu 21.06.1983 roku nasz rodak koronował na Górze św. Anny.

Po tak pięknych przeżyciach udaliśmy się do Muzeum Śląska Opolskiego, aby uczestniczyć kolejnej bardzo interesującej lekcji. Tym razem przenieśliśmy się w czasie do przełomu XIX/XX wieku. Poznaliśmy życie opolskich mieszczan, ich problemy, warunki życia, trudy dnia codziennego. Spacer po kamienicy czynszowej uzmysłowił nam jak piękny mamy świat wokół siebie, jak dobrze nam żyć i już chyba nikt nie będzie narzekał na niewygody dnia codziennego.

Edyta Bem

Dostępność cyfrowa