Z Erasmusem + na Maltę

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, w ramach programu Erasmus plus, odbywali czterotygodniową praktykę  zawodową na Malcie, w okresie  od 2 – 27 października br. Głównym celem projektu, w jakim uczestniczyła młodzież,  jest zwiększanie  potencjału uczniów szkoły na rynku pracy,   poprzez lepsze przygotowanie ich do wykonywania zawodu,  w którym się kształcą

. Program wspiera mobilność międzynarodową, poszerza możliwości rozwoju osobistego, zwiększa szanse na zatrudnienie na europejskim rynku pracy oraz podnosi  umiejętności językowe, a co warte podkreślenia, w całości sfinansowany jest z programu Erasmus plus. 

Nasz projekt – pt. ”Maltańskie praktyki – kluczem  do sukcesu” –  zaplanowany jest na dwa lata, w tym roku szkolnym z projektu skorzystała pierwsza grupa 10 osób,  w zawodach: technik cyfrowych procesów graficznych  oraz technik elektryk. Są to uczniowie klasy III Tcr: Małgorzata Bok, Weronika Stania, Rafał  Burnos,  Bartłomiej Czok, Patryk Niepala, Grzegorz Sajdak, Bartosz Sekuła, Michał Wastag i Sebatian Wotka oraz Antoni Piecha z klasy III Tch. Oprócz obowiązkowych praktyk  w zakładach pracy, uczniowie mieli także możliwość udziału w cotygodniowych zajęciach językowych w międzynarodowej  grupie, ćwiczyli m.in. z uczniami  i studentami z Japonii, Chin, Brazylii, Niemiec, Holandii, co dodatkowo podnosiło atrakcyjność zajęć. 

Był także czas wolny wypełniony ciekawymi wycieczkami.   Raz w roku, z  początkiem października, Valletta (stolica Malty) otwiera i udostępnia  (za darmo) dla zwiedzających swoje muzea, biblioteki, kościoły, budynki administracji rządowej.  Z tej okazji skorzystaliśmy i udało nam się zwiedzić wiele przepięknych miejsc, włącznie z nowym budynkiem maltańskiego parlamentu. Odwiedziliśmy byłą stolicę wyspy –  Mdinę i jej przedmieścia –  Rabat oaz malowniczą wioskę rybacką Marsaxlokk. Była też, ciesząca się największym uznaniem wśród uczniów, wycieczka na wyspę Comino –  z jej malowniczą  Błękitną Laguną oraz przeprawa promem na wyspę Gozo, gdzie zobaczyliśmy pomarańczowe piaski na plaży Ramla Bay  oraz majestatyczne klify i formacje skalne w Dwejra  Bay.

Nie zabrakło także akcentu uroczystego i wzruszającego – uczniowie przygotowali z okazji Dnia Nauczyciela niespodziankę dla opiekunki grupy, był to przepyszny tort i poczęstunek, wszystko w znakomitej atmosferze i przy dźwiękach dobrej muzyki! Maltańskie praktyki to praca, nauka i przygoda, której wspomnienia pozostaną w pamięci praktykantów i nauczycielki na długie lata.

                                                                       koordynatorka projektu, Agnieszka Kozłowska

Dostępność cyfrowa