Projekty Piotra i Adama w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator”

Decyzją Opolskiej Terenowej Jednostki FSNT NOT w Opolu do ogólnopolskiego etapu konkursu „Młody Innowator XIII edycja” zakwalifikowały się dwie prace uczniów CKZiU: „Sign Language Assistant” Piotra Łazika z klasy 4 Tam oraz „Water Recovery System” Adama Bajorka z klasy 1 Pam. W drugim etapie konkursu brał również udział Łukasz Ploch z aplikacją „Eco For Me” również z klasy 1 Pam.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator” są: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Konkurs polega na poszukiwaniu pomysłów – co można zmienić, udoskonalić, aby żyło nam się lepiej i bezpieczniej, zebraniu informacji – jak można to zrobić, z jakiego materiału, jakimi narzędziami, w jakiej kolejności, wykonaniu określonego projektu oraz przygotowaniu prezentacji i przedstawieniu swojej pracy.

„Sign Language Assistant” to urządzenie skierowane do osób niemych, które będzie tłumaczyć bezpośrednio ruchy dłoni osoby niemej na komunikaty werbalne. Składać będzie się z rękawicy wyposażonej w czujniki oraz aplikacji na telefony, z której użytkownik będzie zarządzał odpowiednimi funkcjami.

Głównym założeniem projektu „Water Recovery System” jest zminimalizowanie zużycia wody pitnej i powtórne wykorzystanie wody „odpadowej” generowanej w gospodarstwach domowych.

Wybrane w drugim okręgowym etapie prace zostały przekazane do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Warszawie, gdzie do 11 maja 2020 r. wyboru najlepszych prac dokonają przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, FSNT-NOT oraz członkowie Towarzystwa Kultury Technicznej. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi w czerwcu 2020r. Prace laureatów są staraniem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów prezentowane podczas międzynarodowej wystawy „IWIS” organizowanej w Warszawie oraz na światowych wystawach wynalazków.

Należy dodać, że wszystkie trzy projekty uczniów CKZiU, będą prezentowane w drugim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Naukowego „Explory 2020”, niestety z powodu istniejącej sytuacji w kraju przeniesionego na październik 2020r.

Serdecznie gratulujemy uczniom i trzymając kciuki, z niecierpliwością czekamy na wyniki ogólnopolskiego finału.

 

Katarzyna Uchańska – Łukasik

 

 

 

Dostępność cyfrowa