Pierwsza Dama gości uczniów CKZiU

Wycieczka do Warszawy jest dla uczniów okazją do poznania najważniejszego miast Polski oraz licznych zabytków historii i kultury. Wymaga to przynajmniej kilkudniowego, intensywnego programu. 

Jeżeli jednak uda się spotkać niezwykłe osoby, to nawet jeden dzień może przynieść niezapomniane wrażenia.

Wcześnie rano 13 marca grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich  wyjechała autokarem strzeleckiego PKS na jednodniową wycieczkę do Warszawy, gdzie zostali zaproszeni przez opolskiego posła Prawa i Sprawiedliwości, Pan Antoniego Dudę. Dydaktyczny charakter wyjazdu związany był ze zwiedzaniem i poznaniem Sejmu i Pałacu Prezydenckiego, w których znajdują się naczelne organy władzy w Polsce.

Mimo dość chłodnego dnia pierwsze kroki po przyjeździe uczestnicy skierowali pod znany pomnik Fryderyka Chopina w parku Łazienkowskim. W pobliżu zobaczyli jeszcze kancelarię Premiera Rady Ministrów i Belweder z pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po tym wstępie można było nareszcie udać się do wnętrza budynków sejmowych.

Poprzedzone dokładną kontrolą rozpoczęło się zwiedzanie polskiego parlamentu. Po wykładzie przewodnika wprowadzającym w historię i organizację Sejmu uczniowie udali się na galerię sali plenarnej, skąd mogli obserwować pracę posłów oraz wicemarszałka. W holu głównym zobaczyli znane z mediów miejsce, gdzie posłowie udzielają wywiadów, a także samych polityków i licznych dziennikarzy. W tym miejscu wiszą też tablice upamiętniające parlamentarzystów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz katastrofy smoleńskiej. Na pierwszej z nich znajdowała się nazwa Strzelce Opolskie, jako miejsce śmierci w 1940 roku przedwojennego posła Bonifacego Bałdyka.

Następnie młodzież miała okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”.

Kolejna kontrola poprzedziła wejście do restauracji sejmowej, w której czekał obiad, a główną atrakcją była raczej obecność polityków z pierwszych stron gazet również korzystających z przerwy na posiłek.

Najedzeni, w towarzystwie posła, udali się wszyscy do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Miejsce znane dotychczas z mediów stanęło przed wszystkimi otworem – pomijając oczywiście kolejną kontrolę wchodzących.

Przewodniczka oprowadzała uczestników po kolejnych pomieszczeniach Pałacu Prezydenckiego przedstawiając ciekawostki dotyczące ich historii i odbywających się w nich spotkań. Ostatnią była największa Sala Kolumnowa, w której Prezydent wręcza odznaczenia dla wybitnych osób czy powołania dla członków rządu.

I w tej sali do zwiedzających przybyła gospodyni tego miejsca – Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda. Opowiedziała o swojej roli w charakterze żony głowy państwa, spotkaniach z przywódcami innych państw i ich małżonków. Pytała również o szkołę i życie szkolne uczniów, którzy początkowo byli całkowicie onieśmieleni. Po pierwszych zdjęciach i selfie atmosfera się rozluźniła. Pierwsza Dama zaszczyciła również rozmową nauczycieli – Małgorzatę Tacicę, Krzysztofa Kalisza i Eligiusz Stańczaka – z którymi podzieliła się doświadczeniami edukacyjnymi.

Po tak emocjonującym spotkaniu pozostało już tylko zatrzymać się na Placu Zamkowym.

Zachodzące słońce towarzyszyło wszystkim podczas przejścia przez Plac Piłsudskiego obok Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz Grobu Nieznanego Żołnierza.

Bezpieczny powrót autokarem zakończył w nocy jednodniowy wyjazd do stolicy.

 

Eligiusz Stańczak

Dostępność cyfrowa